Drážďany 

Dráďany jsou stěžejní destinací naší cestovní kanceláře. Pro jednodenní cesty jsou ideální díky široké škále zajímavostí a zábavy, kterou nabízejí. Nachází se zde krásné historické centrum, které je unikátní svojí věrnou rekonstrukcí po bombardování za druhé světové války, některé památky musely být kvůli následnému požáru od základů znovu vystavěny. Dále Drážďany nabízejí desítky galerií a muzeí, z jejichž různorodých expozic si určitě každý cestoval vybere tu nejzajímavější právě pro něho! Co se týče kultury, nelze opomenout i Saskou státní operu (také známou jako Semperoper), která uspokojí i ty nejnáročnější divadelní diváky! Mnozí cestovatelé si Drážďany oblíbili i díky vynikajícím nákupním podmínkám - kromě širšího sortimentu a většího výběru obchodů se při sezónních výprodejích můžete těšit na v České republice nemožné ceny. Za zmínku však stojí i neměcké potraviny, které kromě výborné kvality jsou někdy i za nižší ceny než potraviny české!

V následujícím přehledu jsme pro Vás připravili prezentaci těch největších zajímavostí, na které v Drážďanech můžete narazit. Věřte však, že tento seznam je velice skromný, opravdový přehled drážďanských zajímavostí by vydal na tlustou knihu...

Zwinger

Zwinger je dominantní barokní stavba na břehu Labe u historického centra Drážďan. Stavbu v 17. století zadal kurfiřt August Silný, původně se zde pořádaly maškarní a jezdecké slavnosti, brzy se však z budovy stala galerie. Roku 1945 byla při drážďanském bombardování velká část komplexu citelně poničena, stejně jako spousta dalších drážďanských památek byla stavba důsledně renovována podle původní podoby a stejně jako dříve zde najdeme galerii cenných sbírek různého charakteru. V Zwingeru si dnes můžeme prohlédnout tyto vzácné sbírky:

  • Porcelánová sbírka - kolekce o více než 20 000 porcelánových depositech je jednou z největších na světě. Díky umělecké vášni Augusta Silného se zde nachází velká sbírka tradičního čínského a japonského porcelánu. Samozřejmě nechybí ani tradiční míšeňský porcelán, který zde byl vynalezen jako první porcelán v Evropě! Jako zajímavost můžeme zmínit například místnost plnou soch zvířat, všechny vyrobené  z míšeňského porcelánu. Některé exponáty byly také vyrobeny samotným alchymistou Johannem Friedrichem Böttgerem - objevitelem porcelánu!
  •  Obrazárna starých mistrů - vzácná sbírka malířských děl z období 15. až 17. století, nejvíce se zaměřuje na italskou renesanci a baroko, nechybí ale i díla nizozemská, vlámská, španělská, německá nebo francouzská. Za nejznámější můžeme jmenovat Sixtinskou madonnu (Raffael Santi) proslavenou hlavně andílky na spodní části obrazu, Spící Venuši (Giorgione), Vlastní podobiznu se Saskií (Rembrandt) nebo Peníz daně (Tizian).
  •  Matematicko-fyzikální salon - jde o sbírklu saských králů, která se ve Zwingeru nachází již od roku 1728. Díky jejich zálibě v moderní vědě si zde dnes můžeme prohlédnout nespočet ručně vyráběných fyzikálních přístrojů a vědeckých pomůcek. Vystaveny zde jsou například různá měřidla fyzikálních veličin, glóby, mapy, optické přístroje, zápalné zrcadlo a čočky i velkou sbírku hodin. Salon je bohužel nyní zavřený!
  •  Míšeňská zvonkohra - zvonkohra na jižním křídle budovy umí zahrát na 24 melodií, zvonky jsou vyrobeny z míšeňského porcelánu.Jedná se o druhou nejstarší porcelánovou míšeňskou zvonkohru na světě.

Náš tip: Ve Zwingeru si kupte kombinovaný lístek za 10 euro, který Vás pustí do všech nyní dostupných sbírek (porcelán, mat.-fyz. pavilon, obrazárna). Pokud jste student, požádejte o slevu, přestože to není nikde napsáno - Němci nemají ve zvyku studentské slevy propagovat a uvádět v ceníkách, přestože je poskytují!

Klenotnice Grünes Gewölbe v Rezidenčním zámku

Nově otevřené muzeum nabízí veřejnosti prezentaci nejdražších klenotnických výtvorů Evropy. Zmínit můžeme alespoň dvě nejvíce fascinující deposita:

  • "Dvůr v Dillí o narozeninách velkého mogula Aurangzéba" -  jde o jeden z nejnáročnějších a nejcenějších výtvorů barokního klenotnictví vytvořený jedním z největších evropských zlatníků Johannem Melchiorem Dinglingerem. Zlatník se rozhodl vytvořit model exotického královského dvora se 137 figurkami členů dvora a zvířat, na výtvor bylo použito přes 3000 drahých kamenů (včetně diamantů) a velké množství zlata. Model byl poté prodán Augustu Silnému, který byl hlavním zákazníkem tohoto geniálního zlatníka.
  • "Drážďanský zelený diamant" - unikátní 41 karátový diamant se zeleným zbarvením, které je způsobeno působením radioaktivity. Tato přírodnina nevyčíslitelné hodnoty je jediná svého druhu na světě a navíc je osázena velkým množstvím menších bílých diamantů.
Zbrojnice Rüstkammer

Sbírka vytvořená Augustem Silným obsahuje veškeré možné součásti rytířského zbrojení. Vidět můžete zdobená brnění, helmy, zbraně všeho druhu a krásná brnění a zdobení pro koně.

Bruhlova terasa ("Balkon Evropy")

Přes 500 metrů dlouhá terasa se nachází hned u Augustova mostu a naproti katedrále svaté Trojice. Je odtud krásný výhled na Labe a protější břeh, kde se nachází čtvrť Neustadt. Terasa je lemována stromořadím a stejně jako dříve i dnes slouží jako odpočinkové místo pro místní obyvatele i turisty, proto zde najdete i venkovní kavárny. Na obrázku dole si můžete prohlédnout pojetí terasy z roku 1855.

 

Semperova opera (Semperoper)

Semperova opera je významným evropským divadelním domem. Původní budova se začala stavět už roku 1828 a nesla se ve znamení směsice uměleckých stylů - inspiraci hledal proslulý architekt Gottfried Semper (podílel se například i na drážďanském Zwingeru a vídeňském Hoftheateru)  v renesanci, baroku i starověkém Řecku. Jako mnoho dalších drážďanských staveb i Semperova opera dnes není originálem z 19. století - dům nejdříve vyhořel v roce 1869 a poté byl znovu zničen za druhé světové války. Budova byla rekonstruována přesně podle původní předlohy, interiér je stejně nádherný jako v původním provedení. V divadle sice dominují operní představení, na repertoáru jsou však i balety interpretované vlastním baletním souborem. Semperova opera si navíc připravila webové stránky, kde najdete vše důležité i v českém jazyce. Tyto stránky najdete zde.


 

Drážďanská mlékárna (Pfunds Molkerei)

Na krásnější mlékárnu jste určitě nenarazili a ani nenarazíte. Celá unikátní mlékárna je totiž vyzdobena tisícemi dlaždiček, které dohromady dávají nádherné secesní motivy. Vyzdobeny jsou jak stěny a strop včetně secesních lustrů, tak samotný pult nabízející přes sto druhů výborného sýra. Mlékárna pochází z konce 19. století a právě její původní majitel je zároveň i zakladatelem kondenzovaného mléka. Možnost posezení je jak přímo ve zdobené mlékárně, tak v restauraci, která se nachází nad ní. Mlékárna se nachází na druhém břehu Labe než historické a nákupní centrum, proto Vám doporučujeme pro úsporu času i energie alespoň jednu cestu absolvovat tramvají nebo turistickým autobusem, oba staví přímo u mlékárny. A nebojte se, mlékárna otevírá i v sobotu!

Dole si můžete prohlédnout video, které pro své zákazníky připravila samotná mlékárna.

Muzeum hygieny (Deutsche Hygiene-Museum)

Německé muzeum hygieny je velmi originální ve svém pojetí "výstavy". Návštěvníky totiž přímo zapojuje do poznávání člověka vytvářením audiovizuálních a interaktivních stanovišť. Ve stálé expozici Vám člověk bude představen z různých úhlů, nikoli pouze z fyziologického hlediska jak byste očekávali. Stálá výstava je proto rozdělena do několika tématických celků, ve kterých poznáte například lidské tělo, lidské myšlení, lidskou sexualitu, lidskou stravu nebo estetickou stránku člověka. Součástí výstavy nejsou pouze moderní modely, ale i historická deposita, která zahrnují různě staré lékařské pomůcky a nástroje, sklenice s v lihu napuštěnými preparáty i původní voskové a sádrové modely a figuríny. Unikátní je i kolekce historie kosmetiky, kterou muzeu zapůjčila známá kosmetická společnost Schwarzkopf. Muzeum doporučujeme jak dospělým, tak dětem, muzeum samo s dětskými návštěvníky počítá a vítá je. Na obrázcích dole vidíte ukázky exponátů.

Muzeum si také dalo práci s kvalitní českou verzí svých stránek, najdete zde opravdu hodně informací včetně podrobného popisu historie, expozice i jednotlivých částí výstavy. Pokud se tedy rozhodnete muzeum navštívit, doporučujeme si stránky pročíst.