Amsterdam


 

Amsterdam je hlavní město Nizozemí a je to důležité finanční a kulturní středisko. Jedná se o největší nizozemské město, žije zde okolo 750 000 obyvatel. Není to však sídlo parlamentu, ani královské rodiny, tyto sídla nalezneme v asi 65 kilometrů vzdáleném Den Haagu.

Amsterdam se pyšní velmi jedinečnou atmosférou, přezdívá se mu Benátky severu. Město totiž leží na tzv. grachtech – vodních kanálech. Velmi oblíbené jsou projížďky vyhlídkovými loděmi po grachtech, při kterých turisté obdivují typické amsterdamské domy. Na vodě je ve městě cca 2 000 lodí, včetně obytných hausbótů. Není pochyb, že Amsterdam je jedno z nejkouzelnějších měst Evropy. Hlavním dopravním prostředkem je zde kolo, vidět se tu dají dokonce několikapatrové parkoviště určená tomuto dopravnímu prostředku. Řeka protékající městem se jmenuje Amstel a je podle ní pojmenována i místní značka piva.

Amsterdam je také městem nočního života, centrum je plné barů, restaurací a samozřejmě známých coffee shopů, což jsou speciální kavárny, ve kterých je možné zakoupit a kouřit marihuanu. I tento fakt určitě stojí za přílivem turistů, zvlášť u mladších ročníků.

Níže naleznete seznam hlavních turistických cílů tohoto jedinečného města:

Náměstí Dam

Toto náměstí je hlavním bodem oslav, veřejných manifestací, či shromáždění. Jeho dominantou je 22 metrů vysoký obelisk – Národní památník obětem 2. sv. války.

Významnými budovami na tomto náměstí jsou Královský palác, jenž neslouží jako hlavní sídlo královské rodiny. Budova pochází ze 17. století a navrhl ji architekt Jacob von Campen, původně sloužila jako radnice. V tuto chvíli je palác otevřen veřejnosti, v interiérech zaujmou obrazy Rembrandta a jeho žáků a dále například empírový nábytek, který je zde od dob Ludvíka Bonaparta – prvního nizozemského krále.  

Další historickou památkou náměstí je kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel), což je gotický kostel ze 13. století, který ale ve své historii několikrát vyhořel a tak musel být znovu vystaven. Kostel je dějištěm korunovací (naposledy zde byl korunován nynější král Vilém Alexandr Nizozemský v roce 2013) a také královských svateb.

Na náměstí Dam nalezneme také pobočku slavného Muzea voskových figurín Madame Toussad, kde jsou vystaveny figuríny jak historických osobností, tak současných celebrit a významných osobností.

Oude Kerk – Starý kostel

Nejstarším kostelem ale i budovou ve městě je Oude Kerk, paradoxně ho nalezneme ve čtvrti červených luceren. Jeho historie spadá do roku 1306, kdy ho založili poutníci. Kostel je významným pohřebištěm, pohřbeno je zde více jak 10 000 amsterdamských obyvatel. Vzhled tohoto kostela je poněkud nesourodý, za tím stojí množství přestaveb, kterými si ve své historii prošel.

Čtvrť červených luceren – Red light district

Čtvrť uliček lásky, ve kterých se vystavují spoře oděné prostitutky ve výlohách, je dalším turistickým lákadlem. Naleznete ji v samotném centru města, kolem kostela Oude Kerk. Na okukování jsou dívky ve výlohách zvyklé, vyvarujte se ale focení, to by se na Vás vrhl jeden z mnoha bodyguardů. Ve čtvrti je také spoustu sex shopů a podniků, nabízející peep show.

Dům Anny Frankové

Deník Anny Frankové je jedna z nejčtenějších knih světa a přeložena byla do více jak 60 jazyků. Jedná se o deník sepsaný třináctiletou židovskou dívkou Annou, která se spolu se svou rodinou, rodinou Van Pelsových a panem Pfefferem ukrývala v zadním traktu domu, v němž měl její otec firmu. Kvůli židovské situaci za 2. sv. války, si vybudovali tzv. „dům v domě“, do kterého jejich spojenci vcházeli skrytým vchodem za skříní ve firmě a kde se všichni ukrývali po dobu více jak dva roky. Nikdo z ukrývajících po celou dobu nevyšel z úkrytu, závislí byli na pomoci svých spojenců – bývalých zaměstnanců pana Franka. Anna si svůj pohled na celou situaci, své pocity a poznatky, zapisovala po celou dobu do deníku. 4. srpna roku 1944 do domu vtrhla policie na základě anonymního udání a všichni obyvatelé zadního domu byli zadrženi a následně odvezeni do koncentračních táborů, kde všichni, až na pana Franka, zahynuli. Anna spolu se svou sestrou Margot zahynuli v březnu roku 1945 na tyfus. Jediný, kdo přežil válku z bývalých obyvatel domu, byl Otto Frank – otec Anny. Po válce dostal od spojenkyně – své bývalé zaměstnankyně, deník své dcery a později dospěl k závěru, že deník vydá, také z toho důvodu, že Anna si přála být slavnou spisovatelkou a sama v deníku psala, že po válce chce svůj deník přepsat a vydat.

V domě se dostanete do zadního traktu a projdete celým úkrytem, uvidíte také vystavené Anniny výstřižky z novin a rodinné fotografie. Součástí výstavy jsou i audio a video projekce, zabývající se kromě Annina deníku i nacismem a současným problémem – neonacismem.

Vstupné je cca 9 EUR.

Rembrandtův Dům

Rembrandt byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších obyvatel Amsterdamu. Dům, v němž je uchována obsáhlá sbírka děl tohoto mistra, koupil umělec v roce 1639. Kromě Rembrandtových grafických děl, tu můžete vidět dobový nábytek a představit si tedy prostředí, ve kterém umělec žil.

Vstupné je cca 13 EUR.

Brusírny diamantů

Obchod s diamanty se do Nizozemí dostal z Belgie, od 17. století byly v Amsterdamu dílny, kde se diamanty brousily a postupně se toto odvětví rozšiřovalo a prosperovalo až do doby světové hospodářské krize v 1. polovině 20. století. V Amsterdamu můžete navštívit několik brusíren diamantů a zúčastnit se zajímavé exkurze, známými brusírnami jsou například Coster diamonds, Gassan Diamonds, nebo Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij.

Muzeum Van Gogh

Toto muzeum naleznete na Museumplein. Je zde vystavena velká část díla slavného postimpresionistického nizozemského malíře Vincenta Van Gogha, uvidíte zde například slavné Slunečnice, Cypřiše, Pokoj v Arles nebo jeho autoportréty. Vystavena jsou zde také díla jiných umělců z přelomu 19. a 20. století. Kromě maleb jsou zde k vidění také Van Goghovi dopisy s bratrem Theem. Vstupné je cca 14 EUR.