Míšeň

Město Míšeň - německy Meissen - vzniklo na konci 12. století z několika osad. Leží na řece Labi   severně od Drážďan. Město se proslavilo hlavně světoznámým míšeňským porcelánem. V roce 1710 zde vznikla první továrna na výrobu porcelánu v Evropě. V současné době má město kolem 35 000 obyvatel.

Historické památky města

Mezi nejvýznamnější památky patří  hrad Albrechtsburg, postavený na konci  15. a na začátku 16. století / 1471 – 1525/ na Hradním vrchu – Burgbergu. Navázal na dóm a je první rezidencí zámeckého typu v Evropě.  Jedná se o velkolepý soubor gotických světských staveb, který udává městu dodnes středověký ráz. Bývalé proboštství, dnes dům č. 7, je starý 600 let a je považován za  jednu z nejkrásnějších pozdně gotických staveb v Míšni.

Významným rokem byl rok  1705, kdy na Albrechtsburg přijel  do služeb Augusta Silného Johann Friedrich Böttger, německý alchymista a chemik, který se zabýval hledáním kamene mudrců. To se mu sice během  jeho krátkého života – zemžel ve věku 37 let -  nepodařilo, ale místo toho  se svým přítelem Waltherem von Tschirnhausem objevili  v roce 1708 způsob  výroby čínského porcelánu. Na hradě byla roku 1710 zřízena první dílna na výrobu porcelánu, vysoce střežená  pro zachování tajemství receptury. V roce 1864 se ale manufaktura přestěhovala do údolí  Triebischtal, kde funguje dodnes jako Státní porcelánová manufaktura.

Znak míšeňského porcelánu zná dnes celý svět – logo dvou zkřížených mečů. Tato značka, zavedená v roce 1720, se stala dekretem  z roku 1731 značkou oficiální.  Jde o jednu z nejstarších známých značek porcelánu na světě.

Pro milovníky umění a krásné ruční práce máme tip: návštěvu  v ukázkových dílnách na výrobu porcelánu, návštěvu nádherného  Musea of Meissen, prohlídku  v roce 2010 otevřené výstavy Všichni jsou vítáni - expozice 300leté výroby porcelánových figurek a cibuláku, nákup v Meissen boutique, nákup v jednom ze dvou celosvětových outletů míšeňského porcelánu se slevami až 50 %, posezení v místní kavárně, která se podává na pravém míšeňském servisu.... A při Dnu otevřených dveří také můžete navštívit zdarma  areál manufaktury s ukázkami ruční práce v různých stádiích výroby porcelánových figurek nebo nádobí.

 Další významnou zajímavostí města je  první porcelánová zvonkohra na světě, která je umístěna v kostele Frauenkirche na náměstí Markt.  Instalována byla v roce 1929 a tvoří ji 37 zvonků z míšeňského porcelánu. Poblíž kostela stojí na stejném náměstí radnice, postavená v roce 1472 – je považovaná za jednu z nejkrásnějších měšťanských staveb v Míšni.

 V centru města jsou nádherné zachovalé renesanční domy. Na náměstí Rathausplatz najdeme Městské muzeum s expozicí porcelánu a vinařství. Míšeňské víno a  vinice okolo města v údolí Labe jsou totiž dalším charakteristickým znakem tohoto města. V roce 2011 slaví i město Míšeň 850 roků vinařství v Sasku! A na závěr navštivte cukrárnu s nejlepší zmzlinou v celé Míšni -  je  v podhradí na náměstíčku Heinrichsplatz proti Státnímu muzeu.