Berchtesgaden


 

Oblast Národního parku Berchtesgaden nabízí spoustu přírodních krás a zajímavých míst k návštěvě. Město Berchtesgaden leží v srci stejnojmenného národního parku, v blízkosti hranic s Rakouskem, asi 30 km od Salzburgu. Mohutné hory (včetně třetí nejvyšší hory Německa Watzmann), lesy a alpské říčky s vodopády tvoří krásnou krajinu této oblasti. Zahlédnout zde můžete kozoroha, nebo sviště horského. Berchtesgaden je oblast hojně navštěvovaná turisty jak v létě, tak v zimě.

Níže jsme pro Vás připravili popis nejzajímavějších turistických cílů oblasti:

Orlí hnízdo – Kehlsteinhaus

Na vrcholu hory Kehlstein, v nadmořské výšce 1 834 metrů, je vybudováno známé Orlí Hnízdo, sídlo Adolfa Hitlera, které dostal ke svým 50. narozeninám.  O realizaci projektu se staral hlavně Martin Bormann (Hitlerův osobní tajemník) a zapojil do něj nejlepší stavební inženýry a pracovníky. Bormannova motivace pracovníků často zahrnovala i drsné výhružky a docílil toho, že se v rekordně krátkém čase podařilo dílo dokončit. Jen samotná dokonalá vysokohorská silnice je považována za zázrak své doby. Skrz horu byl vybudován výtah, který jede přímo na vrchol do honosného sídla. Zajímavým faktem je, že sám Hitler Orlí hnízdo navštívil pouze asi desetkrát. Údajně mu nedělal dobře řídký vzduch na vrcholu hory, trpěl strachem z výšek a celkově se na tomto místě cítil zranitelný, obával se možného útoku na svou osobu. Sídlo využil hlavně k uvítání státních návštěv. Eva Braunová si naopak toto sídlo velice oblíbila a často zde pobývala. Ke sklonku války byl Kehlstein a pod ním položené město s podzemními nacistickými bunkry Obersalzberg bombardovány. Orlí hnízdo zůstalo nepoškozené a dožilo se konce války v původním stavu. Z původních úvah Hitlerovo sídlo zničit sešlo a tak můžeme nyní navštěvovat místo, kam svého času smělo pouze několik vyvolených osob a obdivovat impozantní výhled na okolní alpskou krajinu. V budově je menší expozice vystavující fotografie z historie tohoto sídla, dále restaurace a obchod se suvenýry. K vidění je pokoj Evy Braunové (již bez vybavení) a v bývalé jídelně zaujme masivní krb z mramoru, který dostal Hitler darem od Mussoliniho. Návštěva Orlího hnízda je určitě velkým zážitkem. Vstupné na Orlí hnízdo, které zahrnuje i cestu místním vysokohorským autobusem a výtahem stojí na osobu cca 15 EUR.

Dokumentační centrum Obersalzberg

Obersalzberg byl od 19. století turistickým střediskem, přičemž hlavním centrem hostů byl penzion Moritz, kde bývali ubytováni prominentní hosté. Hitler, který poprvé do Obersalzbergu přijel v roce 1923 si místo velmi oblíbil a od roku 1928 si zde udělal své hlavní sídlo v domě zvaném Berghof. Postupně se v oblasti Obersalzberg  vybudoval systém obytných i funkčních budov, který fungoval jako samostatné město a byl propojen podzemními bunkry a chodbami. Řadu klíčových rozhodnutí udělal Hitler právě zde. Domy byly v roce 1944 téměř zničeny bombardováním a jejich zbytky se nechaly v roce 1952 vyhodit do povětří, v myšlence nenechat žádnou památku na Hitlera. Systém podzemních bunkrů však zůstal dochován a je možno ho navštívit v rámci exkurze do Dokumentačního centra Obersalzberg, které bylo otevřeno v roce 2002. Kromě podzemních chodeb a bunkrů Vás zde čeká i naučná obsáhlá expozice o dějinách tohoto místa a nacismu, jsou zde i sály s audio a video projekcí s výpověďmi bývalých vězňů z koncentračních táborů.  Vstupné je cca 3 EUR.

Jezero Königsee

Toto ledovcové jezero je skvostem Národního parku Berchtesgaden. Pyšní se čistou průzračnou vodou a je hluboké 190 metrů. Mohutné hory, včetně třetí nejvyšší hory Německa Watzmanna, stoupají přímo od břehů jezera. Za investici cca 12 EUR stojí vyjížďka lodí k poloostrovu Sv. Bartoloměje, kde se nachází stejně pojmenovaný kostel s červenými kupolemi. V půlce cesty místní průvodce zatroubí na trubku a předvede tím několikanásobnou ozvěnu, která se odráží od horských masivů. Kromě tohoto výletu lodí, která je popoháněna elektromotorem, je možné také u břehu vypůjčit loďky pro 2 – 4 osoby a svým tempem se vydat třeba k vodopádům, které nejsou moc vzdálené. U břehu jezera je spousta restaurací, kde můžete ochutnat místní bavorskou kuchyni, či se posilnit pivem. Je zde také spoustu obchodů se suvenýry, které mimo jiné často nabízejí drahé kameny a solné lampy za výhodné ceny.

Solné doly 

Solné doly v Berchtesgadenu nabízí skvělou exkurzi v českém jazyce. Před začátkem exkurze se převléknete do erárních overalů a poté může prohlídka začít. V rámci exkurze pojedete vláčkem tunely, svezete se na klouzačce mezi jednotlivými patry, poplujete po podzemním jezeře a dozvíte se spoustu faktů a zajímavostí z těžby soli. Prohlídka baví malé i velké a uvidíte, že Vás nemůže zklamat. Vstupné do solných dolů stojí cca 15 EUR.

Watzmann Therme

Tyto lázně jsou pojmenované po nejvyšší hoře národního parku Berchtesgaden. V areálu naleznete dva solné bazény, jeden vnitřní a jeden venkovní s vyhřívanou vodou. Ve slané vodě si můžete odpočinout s bublinkovou masáží a dívat se přitom na okolní alpskou krajinu. Uvolnit se můžete v páře, nebo v aromatické místnosti s uklidňující hudbou. Akčnější typy mohou strávit čas na toboganech, či v plaveckém bazénu. Cena vstupu na dvě hodiny je cca 11 EUR.

Likérka Grassl

Likérka Grassl je nejstarší likérkou v Evropě. Známá je pálením bylinného likéru Enzian z hořce panonského. Kromě tohoto likéru ale do sortimentu likérky patří další desítky likérů, všech možných příchutí a procent alkoholu. V likérce je možnost krátké prohlídky a přednášky o historii likérky a o výrobě likérů, poté je možnost bohaté ochutnávky a nákupu ve firemní prodejně.