Paříž


 

Toto hlavní město Francie láká ročně přes 15 milionů návštěvníků a není divu! Paříž má opravdu mnoho co nabídnout, každý zná symbol Paříže - slavnou Eiffelovu věž, jedno z největších muzeí světa Louvre, Chrám Sv. Matky Boží – katedrálu Notre – Dame, Vítězný oblouk, nebo slavnou uměleckou čtvrť Montmartre. Paříž ale nabízí mnohem více, je to hlavní křižovatka Evropy, město módy, město kultury a umění. 

Město se dělí na dvacet obvodů, které se ještě dále dělí na čtvrtě, jen historické centrum má přes půl milionu obyvatel a celkově v Paříži i s periferií žije přes 12 milionů obyvatel a má rozlohu přes 1 800m². Paříž je kosmopolitním městem, ve kterém žije nevídaný počet přistěhovalců – až 60% obyvatelstva. Je to tedy také město, kde se setkáte s různými kulturami. 

Ve své historii Paříž prošla spoustou zásadních momentů, přičemž pravděpodobně nejdůležitějším z nich byla Velká francouzská revoluce, která zde vypukla 14. července 1789 dobytím Bastily a která odstartovala novou éru republiky. Tato událost se každoročně slaví jako státní svátek a právě Paříž je samozřejmě hlavním dějištěm oslav. Na počest stého výročí Velké francouzské revoluce byla vystavena při příležitosti výstavy EXPO Eiffelova věž. 

Co se týče moderní architektury, má Paříž také co nabídnout –slavná je řada významných architektonických projektů, spadající pod záštitu bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitteranda, mezi které patří například Opera Bastila, Pyramida u muzea Louvre, nebo La Grande Arche – tzv. okno do světa, které se nachází ve čtvrti mrakodrapů La Défense. 

V Paříži si každý nalezne to své, od posezení v typických kavárnách, po ochutnání francouzské kuchyně v jedné z mnoha restaurací, po nekonečné procházky křivolakými uličkami, či plavbu po řece Seině. Zklamáni nebudou ani milovníci nákupů, sledující nejnovější trendy módy. 

Mládež do 25ti let příjemně překvapí volný vstup do většiny historických památek a muzeí, na pokladnách zde lze pouze ukázat občanský průkaz či pas vydaný zemí EU.

V následujícím přehledu jsme pro Vás připravili popis nejvýznamnějších pařížských památek a turistických destinací. Je však samozřejmé, že seznam není zdaleka kompletní, jelikož tato evropská metropole toho nabízí daleko více.

 

Eiffelova věž

Tato dominanta a symbol Paříže byla postavena v roce 1889 na počest stého výročí francouzské revoluce a při příležitosti Světové výstavy EXPO. Autorem je inženýr Gustave Eiffel, který je také autorem nosné konstrukce Sochy Svobody. Věž se stala předmětem sporů a značná část obyvatelstva v čele s pařížskými spisovateli, estetiky a umělci zastávala názor, že do centra Paříže nepatří, jenom ho hyzdí a sepisovali petice za její odstranění. Dnes si nikdo bez této věže Paříž nedovede představit. Eiffelova věž měří 324 metrů a váží 10 100 tun. Každých sedm let se natírá 60 tunami barvy. Má tři patra, přičemž do prvních dvou je možno vystoupit po schodech (vstupné cca 5 EUR) a do třetího patra vyjet výtahem (vstupné cca 15 EUR).


 

Katedrála Notre Dame

Tato katedrála známá z románu Victora Huga – Zvoník od Matky Boží, leží v samém srdci Paříže na ostrově Ile de la Cité, který byl prvním osídlením Paříže. Stavba katedrály počala v roce 1163 a trvala dlouhých 170 let. Je to nejnavštěvovanější objekt Paříže – ročně katedrálu navštíví 13, 5 milionu turistů. Tento architektonický skvost zaujme svým opěrným systémem o rozpětí 15 metrů, obřími rozetovými okny, galerií judských králů a dvěma věžemi, mezi nimiž se schovávají známé chrliče, představující chiméry. Ve své historii byla katedrála dějištěm mnoha významných událostí, například svatby Jindřicha IV. s Makétou z Valois, korunovací Napoleona, či pohřeb Charlese de Gaulla. Pokud si zakoupíte vstupenku a vydáte se po 387 schodech na věž, bude Vám odměnou nádherný výhled na Paříž, pohled na legendární chrliče zblízka a také uvidíte nejznámější pařížský zvon Emanuel, který váží 13 tun. Interiér katedrály je zdarma, pouze část klenotnice ukrývající mimo jiné i relikvie, je zpoplatněna.


 

Louvre

Louvre byl původně královským palácem, za dob Revoluce byl jeho účel změněn na muzeum a tak to již zůstalo. Toto muzeum je jedno z největších muzeí a je vůbec nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Naleznete zde exponáty z časového rozmezí 6 000 l. př. n. l. až r. 1850. Celkem je zde okolo 35 000 exponátů! Sbírky se dělí do jednotlivých oddělení – Evropské malířství let 1200 – 1850 (zde je i slavná Mona Lisa od Leonarda da Vinci), Evropské sochařství 1000-1850), Blízkovýchodní, Egyptské, Řecké, Etruské a Římské umění a Užité umění. Na důkladné prozkoumání tohoto muzea by si člověk musel vyčlenit ne několik dnů, ale několik týdnů. Pokud se ale návštěvník spokojí s jedním oddělením, které ho zajímá, stihne to během několika hodin. Vstupné do Louvru je cca 12 EUR.


 

Montmartre

Tato čtvrť ležící na tzv. Kopci mučedníků, je známá bohémským a uměleckým duchem. V dřívějších dobách zde žili známý umělci jako Henri Toulouse–Lautrec, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, nebo Paul Gauguin. I dnes zde potkáte spoustu pouličních umělců a malířů, můžete se také sami nechat namalovat na náměstí Place du Tertre. Čtvrť je známá také kabarety, přičemž nejznámější z nich je bezpochyby Moulin Rouge. Dominantou čtvrti je bazilika Sacre-Coeur, která byla vystavena v první polovině 20. století. Po Eiffelově věži je to druhý nejvyšší bod Paříže, díky své poloze na vrcholu kopce. Bazilika zaujme svým byzantským stylem, typickou kupolí a úchvatným interiérem. Vstupné do interiéru je zdarma a rozhodně stojí za návštěvu. Po návštěvě Sacre-Coeur můžete posedět v parku hned pod bazilikou a kochat se výhledem na Paříž, zážitek Vám přitom umocní různí pouliční muzikanti, či jiní umělci.


 

Vítězný oblouk

Tento monumentální památník nechal postavit Napoleon Bonaparte na památku vítězných bitev a na počest své armádě. Oblouk stojí uprostřed náměstí Charlese de Gaulla, ze kterého hvězdicově vybíhá 12 tříd (nejznámější je bulvár Champs Elysées). Oblouk je 30 metrů vysoký a kdo si zaplatí vstupné v hodnotě cca 10 EUR, naskytne se mu nádherný výhled na Paříž. V oblouku se také nachází muzeum zachycující historii tohoto památníku. Pod obloukem je od roku hrob neznámého vojína z 1. sv. války a je zde zapálený věčný oheň. Je to místo zakončení každoročního cyklistického závodu Tour de France, začínají zde mnohé pochody a konají se zde oslavy.

 

Invalidovna

Tento rozsáhlý komplex budov nechal vybudovat Ludvík XIV. a po Versailles se jedná o druhý takto velkolepý projekt, který se za vlády tohoto panovníka vystavil. Účelem Invalidovny bylo poskytnutí zdravotní a pečovatelské péče válečným veteránům, kteří byli do té doby vydáni na pospas žebrotě. Dnes zde nalezneme Muzeum armády, které je jedno z největších muzeí, věnující se vojenské tematice na světě. Charakteristická zlatá kupole patří Dômu, v němž je pochován Napoleon Bonaparte a další slavné vojenské osobnosti.

 

Mussé d´Orsay

Budova muzea je přestavěna z bývalého vlakového nádraží a naleznete ji naproti přes řeku od Louvru. Sem byli přesunuty exponáty pocházející po roku 1850 z Louvru a naleznete zde tedy moderní umění. Hlavními styly vystavované v tomto muzeu jsou impresionismus a postimpresionismus. Známými autory, jejichž díla jsou zde vystavena, jsou mimo jiné Manet, Monet, Renoir, Toulouse-Lautrec, Gaugain, nebo Van Gogh. Kromě malby jsou zde vystaveny i sochy a užité umění. Vstupné stojí 11 EUR.

 

Lucemburské zahrady a palác

Lucemburské zahrady o rozloze 25 hektarů patří k nejoblíbenějším zeleným plochám v Paříži. Pařížané sem chodí odpočívat, sportovat, pobavit se s přáteli, či zde strávit polední pauzu. Možností vyžití je zde spoustu – tenisové kurty, včelařská škola, jízda na ponících, nebo loutkové divadlo. Ve středu zahrad nalezneme osmihranné jezírko, které bývá zaplněno lodičkami, se kterými si hrají místní děti. Lucemburský palác je dnes sídlo senátu. Původně byl palác vystaven jako vdovské sídlo Marii Medicejské, poté, co byl na jejího muže Jindřicha IV. spáchán atentát, který ho stál život.  Marie Medicejská také nechala vystavit barokní fontánu – Fontaine Médicis, která je ozdobou zahrad.

 

Mrakodrap Montparnasse

Tento mrakodrap byl vystaven v roce 1973 a v té době se pyšnil přívlastkem nejvyšší budova v Evropě. V současné době se na vrcholu této administrativní budovy, ve výšce 210 metrů, nachází panoramatická vyhlídka s venkovní plošinou, restaurací a obchodem pro turisty. Do 56. patra se dostanete výtahem, přičemž délka jízdy je pouhých 38 sekund – stoupáte totiž rychlostí 22 km za hodinu! Mrakodrap v roce 2014 navštívilo přes 1,2 milionu návštěvníků a stále sem proudí další, není divu, protože pohled na Paříž je odsud vskutku jedinečný.

 

Latinská čtvrť

Tato studentská čtvrť je známá pro své množství restaurací, kaváren a barů.  Studenti z okolních univerzit si zde sice nemohou dovolit předražené nájmy, ale využívají zde možnost cenově dostupného občerstvení, které jinde v centru města nenalezneme. Známými budovami této čtvrti je sídlo Pařížské univerzity – Sorbonna a Pantheon. Sorbonnu založil v roce 1253 Robert de Sorbon – zpovědník Ludvíka IX., aby zde mohli chudí studenti studovat teologii. Rozmach univerzity nastal hlavně v době, kdy se stal prefektem Sorbonny Kardinál Richelieu, který je zde v kapli pochován. Druhou významnou budovou čtvrti je Pantheon. Tento původní kostel se po Velké francouzské revoluci stal panteonem a odpočívá zde mimo jiné Voltaire, Emile Zola, Victor Hugo, nebo Jean-Jacques Rousseau.