Rabac - Chorvatsko

Rabac - v roce 2016 obdržel opět modrou vlajky čistého moře!

Jedno z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších městeček chorvatské Istrie – to je bývalý rybářský, dnes ovšem hlavně turistický  Rabac.  Nádherné pobřeží, členité přímořské promenády, čistá křišťálově průzračná voda, malé útulné plážičky i veřejné pláže s lehátky a slunečníky, borové háje a od počátku 20. století klimatické lázně – to všechno jsou charakteristiky Rabacu. Koupat se můžete na malých hotelových plážích,  v malých zátokách s bílými oblázky nebo na skalních útvarech.  Vyberete-li si hlavní pláž v nádherně čistém štěrkovém zálivu  Maslinica, ke štěstí a spokojenosti Vám nebude chybět vůbec nic! Na konci zálivu se budete  navíc kochat výhledem na protilehlý ostrov Cres. Tam se ostatně můžete vydat i výletní lodí.

Podél celého rabackého pobřeží jezdí pravidelně turistický vláček, který Vás odveze z jednoho konce letoviska na druhý! Trasu lemují skvělé restaurace, bistra a cukrárny s tradičně výbornou zmrzlinou. A také stánky se suvenýry, tetováním, malířské stojany zdejších umělců a další zajímavosti.

Nad Rabacem se na kopci vypíná starověký Labin. Na prohlídku se  můžete vydat buď autobusem z Rabacu, nebo pěšky mezi bujnou vegatací, vodopády a kaňony. V Labinu se zastavil čas. Nejdřív projdete městskou branou s benátským lvem ve znaku. Navštívit můžete místní paláce, městské muzeum v barokním paláci, vyhlídkovou benátskou zvonici, hradby a malířské ateliéry v úzkých kamenných uličkách a pochopitelně i některou z mnoha místních kaváren nebo hospůdek. V paláci Negri můžete zakoupit olivový olej, vyráběný stejnojmennou rodinnou firmou, uvedenou ve světovém katalogu exkluzívních a ověřených výrobců olejů.


 

 

Tipy na výlety:

Nejkrásnější místa a pláže východního pobřeží Istrie - Kvarnerský záliv:

Středověký Lovran, kde historie zanechala stopy nejen po Chorvatech, ale také Benátčanech a v 19. století  po vládě Habsburků. Pro Habsburky byl Lovran zimními lázněmi. Ve 20. století zde vládli i Italové, v poválečném uspořádání se stal součástí Titovy Jugoslávie a nyní je konečně důležitým turistickým střediskem samostatného Chorvatska. Obdivovat lze památky z doby 15. – 17. století, opevnění, uličky starého města a věže. Lovran patřil k oblíbenému odpočinkovému místu  T. G. Masaryka.

Kamenné doopravdy kouzelné  městečko nad mořem Moščenice a nádhernou 2kilometrovou pláží podél moře - to je zase  Moščenička Draga. Na vrcholu kopce, sevřené mezi hradby, leží staré městečko s kostelem Sv. Ondřeje, původním lisem na olej a s regionálním muzeem s necelými 500 obyvateli. Staré domy, balkony, pavlače a zahrádky, k tomu bujné rostlinstvo a domácí zvířata …… místo, které Vám zůstane vryto do duše na hodně dlouho!

Císařské luxusní lázně  Opatija – istrijská dáma v bílém. Klimatické přímořské lázně chorvatského Kvarneru, kde návštěvníky léčí už jen to, že tu jsou. Dekret klimatických lázní jim udělil sám císař Franz Josef. Jedinečná středomořská vegetace, parky s bugenviliemi, palmami, oleandry… Nádherná promenáda Lungomare dlouhá 11 km vedoucí až do Lovranu, lázeňský subtropický park s honosnou a velmi populární vilou Angiolinou, který je botanickou zahradou. V Angiolině je nyní muzeum Chorvatského turistického ruchu a probíhají zde příležitostné výstravy z prostředí Jadranu.Úžasné secesní domy, vily, luxusní hotely -  vše bohatě zdobeno terasami, balkony, reliéfy nebo bujnou vegetací s květy ve všech barvách! Nemusíte jezdit do Nice, Opatija je pro Čechy blíž!

Pula

40 kilometrů severně po pobřeží leží nádherné město Pula, neoficiální centrum Istrie s téměř 65 tisíci obyvateli. Magnetem je  velmi dochovalý amfiteátr z antické doby, kdy toto území spravovali Římané. Pochází z 1. stol. našeho letopočtu, je pátý nejzachovalejší v Evropě a pokládá se po římském koloseu za nejvelkolepější stavbu svého druhu na světě. V době své největší slávy pojal 23 tis. diváků. Benátčané jej ale po dobytí Puly zdevastovali a kámen použili jako stavební materiál pro stavbu svých paláců a veřejných budov v Benátkách. Ze stejné doby pochází Triumfální oblouk rodiny Sergiů a také Herkulova brána. Návštěvníky láká i Augustův chrám na malebném náměstíčku Fórum, který byl postaven taktéž v 1. století n.l. k uctěná císaře Augusta. Dnes je zde lapidárium a museum římských soch.

Navíc je v Pule největší istrijský trh s ovocem, zeleninou, produkty z oliv a medu a tržnicí, kde se prodávají ryby a maso. V prvním patře jsou pak restaurace a možnosti občerstvení. Kromě toho je v centru pěší zóna s velkým množstvím a výběrem obuci, kabelek, textilu, zlata apod.