Španělsko

Pobřeží Costa Maresme

 
 Pobřeží Costa Maresme se rozkládá na sever od Barcelony a volně navazuje na pobřeží Costa Brava. Typické jou pro něj široké pláže s hrubším pískem (což ocení hlavně alergici). Turismus je zde na vysoké úrovni, letoviska nabízejí svým návštěvníkům široké spektrum služeb a vyžití. 
 
 

Calella

Calella je hlavním a nejoblíbenějším střediskem pobřeží Costa Maresme, ročně sem zamíří cca 250 tisíc turistů. Přednosti tohoto města jsou vynikající turistické zázemí, široké písečné pláže a historické centrum postavené v typickém španělském stylu. Calella je spojena s Barcelonou a dalšími středisky pobřeží autobusovou a železniční dopravou.

centru města s hotelovou zástavbou naleznete nespočet barů, restaurací a vyhlášených disco clubů, do kterých se každý večer sjíždí mládež ze širokého okolí. Nejen rodiny s dětmi ocení herny s atrakcemi, minigolf, bowling, nebo 4D kino. Místní obchody nabízejí nejrůznější suvenýry, na obchodní pěší zóně se nachází více jak stovka obchodů převážně s oděvy, nebo spotřebním zbožím, zajímavá je i návštěva tržiště s místními produkty. Naopak historické centrum města nabízí romantickou procházku uličkami, které ožívají hlavně ve večerních hodinách. Nasvícený kostel Panny Marie z 18. století, nebo malebné náměstí s radnicí, jsou oblíbeným místem jak pro turisty, tak pro místní obyvatele, kteří se večer srocují a nad sklenicí lahodné sangrie probírají novinky. Zážitkem je také vidět místní obyvatele tančit na náměstí katalánský národní tanec sardena.

Pláž v Calelle je rozlehlá s hrubším pískem. Pláž se dělí na 12 zón, z nichž každá má své označení, svůj bar s občerstvením (většina těchto plážových barů pořádá každý večer živé koncerty různých žánrů), toalety a sprchu. Lehátka a slunečníky na pláži jsou za poplatek (cca 5 EUR). Pláž Garbí (zóna 4) je oceněna Modrou vlajkou EU za čistotu moře. Na pláži je široký výběr sportovního vyžití (možnost pronájmu volejbalového a fotbalového hřiště, půjčovna šlapadel, vodní sporty, několikrát týdně zdarma lekce aerobicu a salsy, skákací hrad a animace pro děti. Kdo má raději klidnější zákoutí, dá přednost menším přírodním plážím, které se nacházejí hned za městem. Naleznete zde také nudistickou pláž.

Okraj města nabízí krásnou procházku na 50 metrů vysoký vrch s majákem z roku 1859 (symbol města) a zříceninou. Kromě pěších turistických tras jsou zde také oblíbené cyklotrasy.


 

Pineda de Mar

Příjemné přímořské letovisko Pineda de Mar je ideálním místem pro prožití pohodové a klidné dovolené, výhodná je také jeho poloha jako výchozí bod pro výlety. S Barcelonou a ostatními letovisky pobřeží Costa Maresme / Costa Brava je Pineda de Mar spojena autobusovou a železniční dopravou.

Turistům je ve městě k dispozici řada obchodů (se suvenýry, potravinami, oděvy, spotřebním zbožím atd.), restaurací, barů, každý týden se zde také konají trhy. Město není tolik přeplněno hotely a disco cluby jako okolní střediska pobřeží, proto si více zachovává svůj původní katalánský ráz.

Pláž je rozlehlá s příjemným hrubším pískem. Lehátka a slunečníky na pláži jsou za příplatek (cca 5 EUR/ os.). Vstup do vody je do cca 7 metrů od břehu pozvolný, poté prudší. Voda je čistá a průzračná.  Na pláži je možnost vodních sportů, posezení v plážových barech, sportovní vyžití (míčové hry apod.).


 

Malgrat de Mar

Toto katalánské město se řadí mezi živější letoviska Costa Maresme. Ocení ho jak rodiny s dětmi, tak mladí, kteří si večer rádi zajdou pobavit do klubu, či na koncert. Malgrat de Mar je spojen s Barcelonou a dalšími středisky pobřeží železniční dopravou.

Pěší promenádu lemují obchody s nejrůznějším zbožím, kavárny, cukrárny, stánky s rychlým občerstvením a bary. V centru města je bujarý noční život (disco cluby, bary, restaurace). Letovisko má také část romantického historického centra, kterému dominuje kostel Sv. Mikuláše z 16. století. Zajímavými místy města jsou také místní rybí trh, park Can Campassol se sochou místní rodačky spisovatelky Zenobie Camprubí, nebo moderní radnice.

Okolí města nabízí milovníkům přírody krásnou procházku, např. při ústí řeky Tordera s jezerem.

Pláž s hrubším pískem je rozlehlá, cca 5 km dlouhá. Vstup do moře je stupňovitý. Lehátka a slunečníky na pláži jsou za poplatek (cca 6 EUR). Dvě místní pláže v centru města se pyšní oceněním Modrá vlajka EU za čistotu moře. Na pláži je široký výběr sportovního vyžití (možnost pronájmu volejbalového hřiště, vodní sporty, dětské koutky). Za městem naleznete také nudistickou pláž.


 

Tipy na výlety po okolí:

Barcelona

Hlavní město Katalánska nabízí nespočet turistických lákadel, zajímavostí, muzeí a architektonických skvostů.  Mezi nejvyhledávanější cíle města patří díla geniálního architekta Gaudího (nedokončená katedrála Sagrada Familia, Casa Milá, Casa Batló, nebo Park Güell), Gotická čtvť, přístav, třída La Rambla s pouličními umělci a vyhlášeným tržištěm La Boquería, náměstí Plaça Espaňa s Národním palácem a slavnou fontánou Font Mágica, vrch Montjuïc s Olympijským stadionem nebo proslulý stadion Camp Nou FC Barcelona. Toto živé a pulzující město nadchne každého návštěvníka!

Botanická zahrada Marimurtra v Blanes

Toto místo je skvostem pobřeží Costa Brava. Botanickou zahradu začal vytvářet Carlos Faust v roce 1920. V zahradě je k vidění více jak 4 000 druhů rostlin. Kromě místních středomořských druhů rostlin zde pěstují také mexické, australské, nebo japonské. Ozdobou zahrady a nejfotogeničtějším místem je malý chrám zasvěcený slavnému přírodovědci Linnaeusovi. Při procházce zahradou také neminete jezírka se zlatými rybkami.

Tossa de Mar

Tossa de Mar je bezesporu nejromantičtějším městem na pobřeží Costa Brava. Čeká Vás procházka malebnými úzkými uličkami kamenného centra města a po hradbách, klenoucích se nad mořem. Čas bude i na návštěvu jedné z místních restaurací, na nákupy v místní galerii či vykoupání se na pláži, která má označení Modré vlajky EU pro čistotu moře.

Výlet lodí Dofi Jet Boats

Vyhlídková plavba se zastávkami ve městech a na plážích Calella, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes, Santa Cristina, Lloret de Mar a Tossa de Mar. Cena výletu okolo 30 EUR.

Marineland

Park Marineland je místní oblíbenou turistickou atrakcí. Doprava je pro návštěvníky parku zajištěna speciálním autobusem zdarma. Několikrát denně Vás zaujme vystoupení delfínů, zasmějete se při vystoupení lachtanů, uvidíte i tučňáky a cvičené papoušky. Součástí areálu je také vodní park Aqualand s atrakcemi. Vstup do celého areálu je cca 26 EUR.

Možnost dokoupení nezapomenutelného zážitku Setkání s delfínem – ve skupině max. 25 osob se seznámíte s delfínem z bezprostřední blízkosti a dozvíte se zajímavosti o tomto mořském savci. Budete mít možnost si delfína pohladit, či mu dát povel jako jeho trenér. Vstupné činí cca 26 EUR (děti 16 EUR).

Water World 

Vodní svět v Lloretu de Mar je nejoblíbenějším vodním světem v oblasti Costa Brava. Doprava je pro návštěvníky parku zajištěna speciálním autobusem zdarma.  Čeká zde na Vás více jak 20 atrakcí, od pohodových nenáročných skluzavek po pořádné adrenalinové tobogány! V tomto parku se vyřádí mladší i starší návštěvníci! Vstupné činí cca 30 EUR (děti 17 EUR).